ST 11/11, 13:45

režie: Helena Třeštíková, 60 min.

Česká televize a Studio Čas, 2001

foto: Česká televize

Heda Blochová se narodila do židovské rodiny spoluzakladatele známé pražské továrny Koh-i-noor. Provdala se za doktora práv Rudolfa Margolia. Brzy poté byli oba i s rodinou paní Margoliové odvezeni do ghetta v Lodži, kde prožili několik let. Následovala deportace do Osvětimi. Tam se viděli naposledy. Díky šťastné náhodě byla paní Heda po několika měsících převezena do dalšího tábora a zařazena do pochodu smrti, ze které ho se jí podařilo utéct a tak se i zachránit. To se psal únor 1948. Boj o přežití pokračoval. Heda se dramaticky protloukala po Praze, kde ji nikdo z bývalých přátel nechtěl ubytovat. Optimistická povaha a činorodost jí ale pomohly opět přežít.

Její manžel – JUDr. Margolius – prošel rovněž několika koncentračními tábory. Po osvobození se vrátil a shledal se svou ženou. Avšak tragická životní zkušenost byla jedním z impulzů jeho příklonu ke komunistické ideologii a vstupu do KSČ. Po únoru 1948 přijal funkci náměstka ministra obchodu a v rámci stranických čistek padesátých let se pak stal jednou z obětí procesu s Rudolfem Slánským. Byl odsouzen k smrti za zločiny, které nespáchal. Heda Margoliová prožila osud manželky „zrádce lidu“, tak jako mnozí další. Ponižování, diskriminace i další životní peripetie ji – tentokrát už jako manželku Pavla Kovalyho (pod jehož jménem překládala mj. i Raymonda Chandlera) – po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 dovedly až k emigraci.

Do České republiky se vrátila teprve po roce 1989. V dokumentu vypráví svůj životní příběh, který se na pozadí výjimečných archivních záznamů stává i strhujícím obrazem dvacátého století se dvěma totalitními režimy ovlivňujícím osudy obyvatel Evropy.