Festival dokumentárních filmů o XX. století

 

Festival dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Snahou organizátorů je vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována je polským festivalem dokumentárních filmů NNW v Gdyni.

První ročník festivalu se uskutečnil od 10. do 12. listopadu 2020 a představil snímky českých, slovenských a polských tvůrců: Olgy Sommerové, Martina Vadase, Heleny Třeštíkové, Pavla Štingla, Kristiny Vlachové, Arkadiusze Gołębiewského a řady dalších. Partnerem prvního ročníku byl Polský institut v Praze, který zprostředkoval také několik polských snímků.

Všechny filmy, úvody a diskuse byly přenášeny on-line z BIO OKO. Záznamy úvodního a závěrečného ceremoniálu, všech úvodů a besed k jednotlivým filmům jsou také zdarma dostupné na tomto webovém portálu(sekce první ročník festivalu, stránka Program). Jsou zde také dostupné filmy, buď odkazem na YouTube či na webový portál České televize. I když jste nestihli sledovat první ročník festivalu on-line, je možné se tímto způsobem zúčastnit dodatečně. Můžete si také poslechnout podcasty, které jsme připravili k festivalu. Petr Blažek, Jan Kalous, Maciej Ruczaj přibližují vznik festivalu a vybrané filmy.

Druhý ročník filmového festivalu se uskuteční od 10. do 14. listopadu 2021. Program prvního a závěrečného dne se odehraje v Domě pážat, který se v současnosti upravuje na sídlo Muzeum paměti XX. století. Připravujeme prohlídku budovy, výstavy, koncert a promítání filmů. Od 11. do 13. listopadu 2021 se budou dokumentární snímky promítat stejně jako v minulém roce v BIO OKO. Program bude v předstihu zveřejněn zde i na sociálních sítích Muzea paměti XX století.